Całodobowa i godzinowa opieka nad osobami starszymi

Starość nie zawsze jest pogodnym, wolnym od trosk okresem. Zdarza się, że nasi rodzice lub dziadkowie cierpią na przewlekłe choroby albo skarżą się na dolegliwości spowodowane wiekiem. Często potrzebują pomocy w wykonywaniu codziennych czynności – a my nie zawsze jesteśmy w stanie ją zapewnić. Rozwiązaniem może być zatrudnienie opiekunki osoby starszej. Wśród dostępnych opcji mamy opiekę całodobową i godzinową.

Idealna opiekunka osoby starszej: cechy charakteru

Znalezienie dobrej opiekunki do osoby starszej nie jest proste, zwłaszcza gdy szukamy na własną rękę. Dlatego dobrym ruchem jest poproszenie o pomoc wyspecjalizowanej agencji. Konsultant pozna nasze oczekiwania i w oparciu o nie dobierze nam kilka profili opiekunek. Dzięki temu będziemy mogli zatrudnić nie tylko kompetentną, doświadczoną osobę, ale też człowieka, któremu nasz bliski zaufa i którego polubi. Warto zatem wiedzieć, jakich cech oczekiwać po opiekunce seniora. Powierzamy jej w końcu naszego ukochanego rodzica czy dziadka – opieka, niezależnie czy całodobowa, czy godzinowa, powinna być jak najlepsza. Na jakie cechy charakteru zwrócić więc uwagę?

  • Cierpliwość: pomaga radzić sobie z początkową niechęcią seniora do współpracy, a później z samą opieką nad nim.
  • Troska i zaangażowanie: powinniśmy mieć poczucie, że nasz bliski jest ważny dla opiekunki, że chce, by czuł się dobrze i funkcjonował jak najlepiej.
  • Spostrzegawczość: umożliwi szybką reakcję w razie nieprzewidzianych sytuacji.
  • Komunikatywność: opiekunka powinna być otwarta na dialog i przede wszystkim chcieć prowadzić rozmowy z seniorem.
  • Kreatywność: pomaga walczyć z codzienną rutyną i aktywizować osobę starszą fizycznie oraz umysłowo.

Sprawdzajmy uważnie każdą kandydatkę na opiekunkę osoby starszej. Powinna wzbudzić w nas poczucie zaufania i przeświadczenie, że jest profesjonalistką w swoim fachu. Musi być gotowa na wyzwania, jakie stawia przed nią opieka nad seniorem. Mamy więc prawo wymagać od niej konkretnych umiejętności, wiedzy oraz cech charakteru. W Veritas Polska każda opiekunka musi wykazać się nimi jeszcze przed wyjazdem do pracy. Wiele kandydatek uczestniczy w specjalistycznych szkoleniach branżowych.

Korzyści płynące z zatrudnienia opiekunki

Kluczowym aspektem opieki nad osobami starszymi jest dotrzymywanie towarzystwa. Opiekunka sprawi, że nasz bliski nie będzie samotny. Do jej obowiązków należy bowiem nie tylko pomaganie seniorowi w codziennych czynnościach czy dbanie o jego higienę. To ona zachęca osobę starszą do rozmów, pielęgnowania zainteresowań i odnawiania kontaktów ze znajomymi. Ona również aktywizuje seniora, proponując mu rozrywki umysłowe i ćwiczenia fizyczne. Obecność opiekunki daje osobie starszej sporo korzyści. Należy do nich przede wszystkim lepsze zdrowie fizyczne i psychiczne, rozwój funkcji poznawczych, a nieraz również zahamowanie postępu chorób otępiennych. Senior, któremu towarzyszy opiekunka, szybciej wraca do zdrowia po przebytych operacjach lub chorobie. Nie do przecenienia jest też poczucie bezpieczeństwa oraz bycia potrzebnym.

Jak wybrać idealną opiekunkę do osoby starszej?

Wiemy już, jak ważny jest odpowiedni dobór opiekunki do potrzeb – naszych i naszego bliskiego. Nie ma tutaj miejsca na pomyłki. Dlatego warto przed zatrudnieniem nowej osoby zwrócić się o poradę do specjalistycznej agencji. Firma Veritas Polska, która zajmuje się rekrutacją i szkoleniem opiekunów, z pewnością nam pomoże. Konsultanci dołożą wszelkich starań, by dopasować osobowość i doświadczenie opiekunki do naszych wymagań. Jeśli zatem potrzebujemy wsparcia w całodobowej albo godzinowej opiece nad seniorem, zgłośmy się właśnie tam.

Czytaj więcej na ten temat na stronie: https://veritas-polska.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

20 − siedem =