Potrzeby ludzi się zmieniają, zmieniają się też trendy powszechne w regionie i w kraju. Nowoczesne gminy nie boją się wyjść naprzeciw bieżącym trendom i im sprostać.
Na przestrzeni lat w Polsce bardzo rozwinął się trend ekologiczny. Odpowiedzią nowoczesnych gmin stał się często ekologiczny plac zabaw, który nie tylko sprzyja środowisku, ale również zaspokaja potrzebę zabawy najmłodszych mieszkańców gminy. Wybudowanie ekologicznego placu zabaw jest nie tylko zaspokojeniem potrzeb dzieci, ale również inwestycją w przyszłość nowoczesnej gminy, którą bez dwóch zdań młodzi ludzie są.
Nic się nie zmarnuje! Surowce z recyklingu
W nowoczesnej gminie nic nie ma prawa się zmarnować! Ekologiczny plac zabaw to miejsce, w którym wyobraźnia działa na najwyższych obrotach. To przestrzeń często stworzona z nieszablonowych elementów. Do ich stworzenia używane są przeważnie materiały i części pochodzące z recyklingu, dzięki temu w nowoczesnej gminie nic się nie marnuje!
Wykorzystanie takich elementów jak:
Plastikowe butelki
Tektura
Opony
Zużyte fotele
Uzmysławia zarówno najmłodszym jak i tym starszym mieszkańcom nowoczesnej gminy, że nie wszystko trzeba wyrzucać i kupować nowe, ale można stare rzeczy wykorzystać do stworzenia czegoś kreatywnego. Z butelek po wodzie czy napojach gazowanych powstają np. fotele i przeszkody stosowane w torze przeszkód, a z drewna ze źródeł odnawialnych tworzone są domki nie tylko na drzewach.
Zabawa na takim placu rozwija świadomość ekologiczną u młodych i pobudza do działania w trosce o dobro planety. Nowoczesna gmina, stawiając plac ekologiczny, realizuje hasło: „bawi i uczy”.
W zgodzie z naturą
Najnowszym trendem obecnym na ekologicznym placu zabaw jest zastosowanie witek wierzbowych. W trakcie rozwoju nadaje się im dowolny kształt. Takie witki mogą stać się na przykład naturalnym domkiem, parawanem, żywopłotem czy malowniczym tunelem.
Plac zabaw, w którym zastosowano witki wierzbowe, nie jest już zwykłym miejscem do zabaw. To przestrzeń, w której dziecko obcuje z naturą, staje się wrażliwe na jej piękno i obserwuje zmieniające się rośliny na przestrzeni pór roku. Gmina posiadająca taki plac zabaw bez dwóch zdań może nosić tytuł „nowoczesnej gminy”.
Zasady bezpieczeństwa panujące na terenie ekologicznego placu zabaw
W czasie zabawy ważne jest, żeby nikomu nic złego się nie stało. O to należy zadbać już przy wykonywaniu projektu zagospodarowania przestrzeni. Decydując się na zasadzenie roślin w obrębie ekologicznego placu zabaw, nie należy zapominać o podstawowych zasadach, które rośliny powinny spełniać:
Nie mogą być trujące, kłujące ani w jakikolwiek inny sposób zagrażający zdrowi dziecka
Odporne na uszkodzenia mechaniczne i niesprzyjające warunki atmosferyczne
Atrakcyjne dla oka i wpasowujące się w otoczenie
Edukacja ekologiczna w praktyce
Nowoczesne gminy powinny gwarantować kompleksowe miejsce do życia i rozwoju dla wszystkich mieszkańców. Jak wiadomo, człowiek najpierw rozwija się w domu, a następnie w szkole. Wybudowanie ekologicznego placu zabaw przy tym budynku wychowawczo – dydaktycznym może bardzo urozmaicić naukę przyrody.
Stworzenie w takim miejscu warzywników czy nasadzeń roślinnych wydaje się bardzo dobrym pomysłem w kwestii nauk przyrodniczych. Nic nie jest bardziej skuteczne niż łączenie praktyki z teorią. Dzięki ekologicznemu placowi zabaw dzieci lepiej poznają zależności pomiędzy roślinami a żywnością. Wypracują w sobie takie cechy jak sumienność i rzetelność dzięki sprawowaniu opieki nad takim miejscem i będą mieli okazję obserwować świat przyrody na bieżąco.
Naturalna nawierzchnia
Tworząc ekologiczny plac zabaw, nie można zapomnieć o dopełnieniu, jakie stanowić będzie naturalna nawierzchnia. Do stworzenia takowej użyć można piasku, kory czy po prostu zasiać trawę. Naturalna nawierzchnia działa zaskakująco dobrze na dzieci. Zwiększa ich wrażliwość na otoczenie, ale również sprawia, że dzięki oddziaływaniu sił przyrody najmłodsi są zdrowsi i odporniejsi. Wypoczynek na świeżym powietrzu jest bardzo istotny w okresie rozwoju człowieka.
Tekst: Mikołaj Kmak, nowoczesnegminy.pl
Grafika: MuzamilIqbal, pixabay