Jak założyć kartę kredytową?

Karta kredytowa to popularny produkt finansowy, który pozwala na dokonywanie płatności bezgotówkowych w sklepach, na stacjach benzynowych czy w internecie. Jednak przed jej założeniem warto zastanowić się, jak działa karta kredytowa oraz jakie są jej plusy i minusy. Nieodpowiedzialne użytkowanie karty kredytowej może bowiem narazić właściciela na duże koszty. Co zatem warto wiedzieć o kartach kredytowych?

Jak założyć kartę kredytową?

Wniosek o wydanie karty kredytowej może złożyć każda osoba, która jest pełnoletnia. Wysłanie wniosku nie gwarantuje jednak automatycznego wydania karty. W większości przypadków nie trzeba otwierać konta w banku, w którym składamy wniosek o kartę kredytową. Wydanie przez bank karty kredytowej poprzedza dokładne sprawdzenie wnioskodawcy pod kątem zarobków, historii kredytowej, posiadanych zobowiązań. Konieczne będzie przedłożenie potwierdzających te kwestie dokumentów, takich jak np.: zaświadczenie o zatrudnieniu, wyciąg z konta bankowego, na którym widnieją przelewy wynagrodzenia, zaświadczenie o dochodach czy inne dokumenty potwierdzające otrzymywanie regularnych dochodów. Wiele banków zwraca uwagę na posiadany staż pracy oraz rodzaj zatrudnienia. Największą pewność wydania karty kredytowej mogą mieć osoby posiadające umowę o pracę na czas nieokreślony. Nieco ciężej może być ją otrzymać osobom pracującym na umowę zlecenie lub o dzieło, nie jest to jednak niemożliwe. W takich przypadkach największe znaczenie będzie miała wysokość dochodów oraz czas trwania umowy. Na podstawie dostarczonych przez wnioskodawcę danych bank przyznaje określony limit kredytowy. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat kart kredytowych, koniecznie odwiedź portal Płać Kartą.

Karta kredytowa – jak działa i do czego ją wykorzystać?

Karta kredytowa jest produktem finansowym, który różni się od tradycyjnych kart debetowych. Karta debetowa pozwala na dokonywanie płatności z wykorzystaniem środków zgromadzonych na koncie bankowym przez jej właściciela. W przypadku karty kredytowej bank ocenia zdolność kredytową klienta i przyznaje mu limit kredytowy. Na tej podstawie użytkownik karty kredytowej może korzystać z pieniędzy na zasadzie pożyczki, a limit uzależniony jest przede wszystkim od historii kredytowej i comiesięcznych wpływów na konto. Karta kredytowa może być wykorzystywana do dokonywania płatności podczas codziennych zakupów, zakupów internetowych oraz jako sposób na wypłacenie gotówki z bankomatu. Posiadanie karty kredytowej daje pewne udogodnienia, jak np. brak konieczności uzyskania pozwolenia na skorzystanie ze środków przed każdym kolejnym zakupem. Karty kredytowe są także akceptowane przez znakomitą większość sklepów stacjonarnych i internetowych. Warto jednak pamiętać, że korzystanie z karty kredytowej może wiązać się z pewnymi kosztami. Banki pobierają bowiem różnego rodzaju opłaty, takie jak opłata za wydanie karty kredytowej, opłata roczna za korzystanie z karty kredytowej czy prowizja za wypłatę gotówki z bankomatu. W przypadku braku terminowej spłaty zadłużenia dojdą do tego opłaty za opóźnienie lub za przekroczenie limitu kredytowego. Wszystkie te koszty mogą skutecznie zwiększyć ostateczny koszt korzystania z karty kredytowej.

Istnieją także inne potencjalne minusy korzystania z karty kredytowej. Jednym z nich jest fakt, że korzystanie z karty kredytowej może prowadzić do zadłużenia, które może być trudne do spłacenia, szczególnie jeśli wydawanie pieniędzy nie jest kontrolowane. Ponadto gdy karta kredytowa jest nadużywana, może prowadzić do spadku zdolności kredytowej. Co więcej, w przypadku utraty karty kredytowej istnieje ryzyko, że ktoś inny może ją znaleźć i wykorzystać dostępne środki, narażając właściciela karty na straty. Podsumowując, karta kredytowa może być dobrym sposobem na zapewnienie komfortu psychicznego w razie nieprzewidzianych sytuacji, ale korzystanie z niej wymaga ostrożności i kontroli nad wydatkami, aby uniknąć kosztów i zadłużenia.

Opracowano na zlecenie partnera Santander Consumer Bank.

Źródła:

https://www.najlepszekonto.pl/jak-otrzymac-karte-kredytowa#kto-moze-wnioskowac-o-karte-kredytowa

https://www.totalmoney.pl/artykuly/9316,karty-kredytowe,co-to-jest-karta-kredytowa-i-do-czego-sluzy,1,1

https://www.totalmoney.pl/artykuly/zastrzezenie-karty-kredytowej-jak-zablokowac-karte-kredytowaanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 × jeden =