Jak pić yerba mate

Jak pić yerba mate? Jak zaparzyć i ile razy dziennie pić?

Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

Yerba mate w ostatnim czasie bardzo zyskuje na popularności. To napój bardzo cieniony zarówno przez młodzież, jak i osoby starsze. Ale czy na pewno wiemy jak zaparzyć yerbe, a także ile yerby sypać, by była smaczna? Oto kilka słów o tym specyficznym napoju, który pokochało już wiele osób w Polsce i na świecie.

Czym jest yerba mate?

Yerba mate, to napój pochodzący z Paragwaju. Ten ciekawy w smaku napar ma wiele właściwości, które mogą przyczynić się spalania tkanki tłuszczowej, a także jest pobudzający. Ogólnie przyjąć można, że yerba mate ma właściwości korzystnie wpływające na nasze zdrowie. Nazwa yerba mate pochodzi z łaciny, od łacińskich słów herba i mati, czyli zielę i tykwa. Znamy ją pod postacią suszonych liści i patyczków ostrokrzewu paragwajskiego. Można porównać ją do herbaty, choć w smaku jest znacznie bardziej intensywna. Yerba mate jest hodowana w Argentynie, Brazylii, a także Urugwaju. Do Europy trafiła dzięki zakonowi jezuitów. Yerba mate pochodząca z Paragwaju jest najmocniejsza, jej liście są bowiem suszone nad dymem z ogniska, co sprawia, że działa jeszcze bardziej pobudzająco. Yerbę można pić na zimno lub na gorąco. W Europie przyjęło się picie ciepłej Yerby, ale w Paragwaju pije się ją nawet zmrożoną.

Argentyńska Yerba jest nieco łagodniejsza w smaku. Ma też słabsze właściwości pobudzające. Wynika to z procesu jej suszenia, ponieważ w przeciwieństwie do Yerby z Paragwaju jej suszenie jest dużo krótsze. Argentyńczycy piją yerbę zazwyczaj jak kawę, czyli z rana.

Pojawia się również pytanie jak się pije yerba mate? Tradycyjnym naczyniem do picia napoju jest specjalny kubek wykonany z tykwy. Obecnie dużą popularnością cieszą się kubki ceramiczne i drewniane. Jeśli zastanawiamy się w czym pić yerba mate, to odpowiedzią jest właśnie specjalny kubek.

Czy można pić yerba mate codziennie

Ile można pić yerba mate dziennie?

Jak już wiemy ten aromatyczny napar, ma właściwości pobudzające. Ile yerba mate dziennie zatem można wypić, aby nie pobudził nas zbyt mocno, aby nie zaszkodził naszemu organizmowi? Ciężko jednoznacznie określić ile razy możemy wypić yerbę w ciągu dnia. Związane jest to z faktem, iż mamy różne organizmy, różnie odporne na działanie kofeiny. Różnie prowadzimy swoje diety, mamy różne uwarunkowania i masy ciała. Nie powinien nas więc dziwić fakt, że jedni będą pobudzeni po jednym kubku yerby, a inni dopiero po trzech. Wpływ na działanie naparu mają również różne partie kupowanej przez nas yerby. Mogą różnić się stężeniem w składzie, a to przekłada się na moc naparu i jednocześnie jego właściwości. Na pytanie – yerba mate ile pić jej w ciągu dnia odpowiadamy – to zależy od indywidualnych preferencji. Zalecana porcja yerby na dzień dwa kubki. Przy czym jedno zasypanie naparu wystarcza na 5, nawet 6 kubków. Ale jeśli mamy wątpliwości ile yerba mate dziennie wypić, powiedzmy sobie szczerze, że zależy to wyłącznie od naszego organizmu i przyzwyczajeń.

Czym jest yerba mate

Czy można pić yerba mate codziennie?

Kiedy wiemy już ile pić yerby mate dziennie, zastanówmy się, czy można ją pić każdego dnia? Otóż okazuje się, że nie ma przeciwwskazań. Yerba mate można pić codziennie, a ilość, jaką będziemy wypijać zależy wyłącznie od naszych preferencji. Pamiętajmy również, że mimo iż yerba to naturalny napar, to ma swoje składniki odżywcze, które zawarte są na opakowaniu. Możemy sugerować się również tymi składnikami, aby dobrać odpowiednią ilość naparu w tygodniu do swojej diety. Ponad to pamiętać należy, że yerba zawiera kofeinę, a ten składnik w sporych ilościach nie jest zbyt zdrowy dla naszego organizmu. Każdy wie ile kofeiny w ciągu dnia potrzebuje, dlatego warto obserwować swój organizm i obliczyć ile kubków możemy wypić w ciągu tygodnia, aby nie przesadzić z ilością kofeiny.

Ile można pić yerba mate dziennie

Ile sypie się yerba mate?

Zalecaną ilością suszu, który zalewamy wodą jest 30 gram. To optymalna porcja, biorąc pod uwagę fakt, że będziemy yerbę zalewać kilka razy. Jeśli natomiast nie daje nam to oczekiwanego efektu, wówczas możemy dosypać nieco suszu. Natomiast jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę z yerba mate, to warto zacząć od zalecanej porcji. Ile sypać yerba mate? To znów zatem zależy od własnych preferencji, choć znana jest ta dolna granica. To, ile yerby sypiemy, skutkuje smakiem i doznaniami, ponieważ większa ilość suszu charakteryzuje się jednocześnie bardziej intensywnym smakiem i goryczką.

Ile sypie się yerba mate

Jak prawidłowo parzyć yerba mate?

Zacznijmy od tego, że jeśli zastanawiamy się jak zaparzyć mate, to bierzmy pod uwagę, że możemy ją zalewać kilka razy i najlepiej robić to w specjalnym kubku. Jedną porcję yerby mate można parzyć nawet 7 razy. Tak naprawdę yerby nie powinniśmy już zalewać, jeśli straciła swój gorzki smak. Oto jak zaparzyć yerba mate:

  • wsypujemy susz do min ¼ wysokości kubka – zalecany jest wcześniej wspomniany kubek mate,
  • następnie zalewamy susz wodą, która osiąga 70-80 stopni, pod żadnym pozorem nie zalewajmy yerby wrzątkiem,
  • wody nalewamy dokładnie tyle, aby liście mogły ją wchłonąć, a dopiero później uzupełniamy kubek do końca,

Parzenie yerby to nie jest skomplikowana sprawa, po 5 minutach od zaparzenia yerba mate jest gotowa do picia. Pije się ją przez słomkę, która nosi swoistą nazwę – bombilla.

A czy można zaparzyć yerbę w innym naczyniu? Jak zaparzyć yerba mate w szklance? Owszem jest to możliwe, również za pomocą bombilli. Co jednak, jeśli nie mamy jej pod ręką? Wówczas parzenie yerba mate w szklance będzie nieco utrudnione, ale nie niemożliwe. Wystarczy jedynie po zaparzeniu przelać napój przez sitko do drugiej szklanki lub kubka.

Jak pić yerba mate

Czy yerba mate pobudza?

Tak, yerba mate ma właściwości pobudzające, to dzięki zawartości kofeiny, oraz teobrominy. Picie yerby może pomóc również w zyskaniu koncentracji i pokonywać zmęczenie.

Czy Yerbę zalewa się wrzątkiem?

Parzenie yerba mate będzie miało sens, jeśli nie zalejemy jej wrzątkiem. Odpowiednia temperatura to 70-80 stopni Celsjusa.

Kiedy nie pić yerba mate?

Yerby w dużej ilości nie powinny pić osoby cierpiące na choroby związane z ciśnieniem, lub krążeniem, a także kobiety w ciąży i karmiące piersią. Wszystko jest jednak kwestią konsultacji z lekarzem specjalistą w takim wypadku.

Czy Yerbe można zalewać kilka razy?

Tak, yerbe można, a nawet trzeba zalewać kilka razy.

Ile razy zalewać yerba mate?

Wszystko zależy od własnych preferencji i klasy produktu, ale przyjeło się, że yerbę można zalewać nawet od 5-7 razy.

One thought on “Jak pić yerba mate? Jak zaparzyć i ile razy dziennie pić?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewięć + piętnaście =