Kreatywne zabawy z masą solną

Jak zrobić bałwanki z masy solnej? Sztuka i Rękodzieło

Z masy solnej jesteśmy w stanie wykonać wiele rzeczy od aniołków, po ozdoby na choinkę, a także wieńce na drzwi i wiele, wiele innych. Wśród pięknych figurek ze świątecznym akcentem znaleźć możemy również bałwanka z masy solnej. Jak go wykonać, jakich proporcji użyć oraz jak można go ozdobić, aby kojarzył nam się z zimową, świąteczną porą? O tym kilka słów poniżej

Kreatywne zabawy z masą solną

Masa solna, to chyba najtańszy i najprostszy w wykonaniu materiał do wykonania wszelkiego rodzaju figurek, właściwie na każdą okazję. Masa solna jest ekologiczna i najłatwiejsza w przygotowaniu. Można ją malować, lakierować, wyciskać na niej wzory, a także wycinać w różne kształty i płaskorzeźby. W okresie świątecznym w kuchni zazwyczaj lepimy pierogi, pieczemy pierniki, ale można jeszcze przy użyciu masy solnej wspaniale się bawić tworząc różne świąteczne ozdoby i figurki. Bałwanki z masy solnej będą przypominać wszystkim domownikom o tym, że zbliżają się święta, a ten zimowy czas można umilić sobie lepiąc inne figurki z masy solnej. W dzisiejszych czasach dzieci bawią się w przedszkolu zabawkami, o których nam się nie śniło, ale masa solna jest ponadczasowa, przywołuje wspomnienia z dzieciństwa, kojarzy się z kreatywną, dobrą zabawą. Zabawa masą solną jest kreatywna, ponieważ dziecko zastanawia się jak zrobić aniołka z masy solnej, zwierzaki z masy solnej i inne figury i płaskorzeźby. To trenuje ich kreatywność i pomysłowość. Samo ugniatanie jest dla dziecka wystarczająco atrakcyjne, ale my jako dorośli opiekunowie, możemy naszym dzieciom podsuwać różne pomysły z masą solną. Prócz wykonania kreatywnych figur z masy solnej, możemy również wykorzystać masę do utrwalenia wspomnień i odciskania stópek naszego dziecka, albo dłoni na pamiątkę. Możemy również tworzyć prezent z masy solnej, podarunki i drobiazgi, a także płaskorzeźby z masy solnej pod postacią ramki do zdjęć.

bałwanki z masy solnej

Jak zrobić masę solną?

Aby zacząć kreatywną zabawę z plastyczną masą, musimy wiedzieć jak zrobić masę solną. Przygotowanie jej nie jest trudne. Potrzebujemy tylko kilka składników, które z pewnością znajdziemy w naszej kuchni. Jeśli nie, możemy je kupić w każdym sklepie i nie będzie to zbyt duży koszt. Potrzebna będzie mąka, sól i woda. Oto jeden najprostszy przepis na masę solną:

– szklanka mąki,

– szklanka soli,

– pół szklanki wody,

Po wykonaniu bałwanków z masy solnej, lub innych figurek z masy solnej, możemy ciasto i gotowe ozdoby z masy solnej włożyć do piekarnika i suszyć. Warto zostawić piekarnik uchylony i piec masę w temperaturze 60-70 stopni, do momentu aż ozdoby z masy solnej nie będą suche. Potem należy zwiększyć temperaturę do 200 stopni i zamknąć drzwi piekarnika. Tak przygotowane, zarumienione wyroby są gotowe do malowania i ozdabiania. Oczywiście, jeśli nie chcemy używać piekarnika, masa solna zaschnie pod wpływem powietrza samoistnie, lecz będzie to trwało znacznie dłużej. Podane powyżej proporcje są idealne by ciasto było zwarte, ale jednocześnie elastyczne.

Czym malować masę solną

Jak zrobić bałwanka z masy solnej?

Bałwanek z masy solnej to figurka, która będzie nam się kojarzyć ze świętami i zimowym czasem. Bałwanki z masy solnej można wykonać na dwa sposoby – jako płaskorzeźbę z masy solnej, oraz jako stojącą figurkę z masy solnej. Kiedy mamy już gotową plastyczną masę do wykonania bałwanków, możemy uformować z nich dwie lub trzy kulki, od najmniejszej do największej. Mała to będzie główka bałwana, pozostałe dwie to kule. Dodatkowo możemy wykonać drobny nos i kapelusz, oraz szalik, a także guziczki. Wszystko to należy przykleić do utworzonych wcześniej kulek, tworząc stojącą figurę. Gdy bałwanek z masy solnej zostanie wypieczony w piekarniku, możemy go dowolnie pomalować lub ozdobić robią mu na przykład szalik z filcu.

Jeśli chodzi o płaskorzeźbę z masy solnej, należy gotową masę rozwałkować na gładki placek, a następnie za pomocą foremki lub własnoręcznie wyciąć kształt bałwana. Czynność ta przypomina robienie świątecznych pierników, lub ciastek. Warto również gotowe formy włożyć do piekarnika do wyschnięcia, a następnie pomalować je dowolnie, według swoich preferencji oraz pomysłów.

Ile schnie masa solna

Jak zrobić aniołka z masy solnej?

Czynności można powtórzyć tak jak w przypadku bałwanka z masy solnej i wykonać aniołka z masy solnej w dwojaki sposób. Pierwszy to oczywiście figurka, a drugi to płaskorzeźba. Skrzydła anioła z masy solnej mogą być małe, a głowa i sukienka zrobiona z dwóch kawałków ciasta. Na początek warto uformować sukienkę, może to być na przykład stożek z masy solnej, a następnie doklejamy uformowane skrzydła, potem głowa, która może być kulką. Warto z reszty ciasta dołączyć drobne rączki i włosy. Nos i oczy mogą być wystającymi małymi kuleczkami, lub można zrobić je wykałaczką.

Jak przechowywać masę solną

Jak zrobić wulkan z masy solnej

Wulkan z masy solnej jest bardzo prosty w wykonaniu, wystarczy z wyrobionego, gotowego ciasta uformować coś w rodzaju kopca kreta. Pamiętać należy jedynie o tym, że wulkan jest u podnóża nieco płaski, a na jego wierzchu znajduje się krater. Dlatego, należy uformować go palcami. To coś w rodzaju komina. Kiedy wulkan z masy solnej wyschnie, możemy go pokolorować dowolnie farbkami. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie kolorów ziemi, a więc czarny, zielony, zgniły zielony, beż. Jeśli chcemy, aby wulkan wybuchał, możemy namalować czerwoną lawę spływającą po górze wulkanu.

Jak zrobić bałwanki z masy solnej

Jak zrobić baranka z masy solnej

Kolejnym pomysłem na zabawę z masą solną jest zrobienie baranka z masy solnej. Tutaj sprawa nieco się komplikuje, bo jak dobrze odwzorować wełnę baranka. Otóż najprostszym sposobem jest zrobienie kulki i oklejenie jej małymi kuleczkami, następnie z kolejnego kawałka ciasta należy zrobić głowę i rogi baranka z masy solnej. Możemy je oczywiście zrobić z zakręconego drucika, bądź innego materiału. Tak powstały baranek będzie robił wrażenie leżącego zwierzaka z masy solnej, który jest puszysty i sympatyczny. Może stanowić doskonałą ozdobę z masy solnej na święta wielkanocne.

Jak zrobić jeża z masy solnej

Z masy solnej formujemy kulkę, a następnie nosek. Jako kolce jeża z masy solnej mogą nam posłużyć patyczki, zapałki, lub artykuły spożywcze na przykład łuski słonecznika. Oczy i nosek możemy uformować z maleńkich kulek z masy solnej. Ile schnie masa solna i zrobiony z niej jeż? W piekarniku jeż z masy solnej może wysychać około godziny, ale bez pomocy piekarnika nawet do dwóch dni. Wówczas będzie gotowy do malowania.

Kreatywne zabawy z masą solną

Co zrobić, żeby masa solna stwardniała

Należy pozostawić ją do wyschnięcia, lub włożyć do piekarnika i piec w temperaturze 70 stopni przy otwartych drzwiczkach piekarnika.

Ile schnie masa solna

W piekarniku jeż z masy solnej może wysychać około godziny, ale bez pomocy piekarnika nawet do dwóch dni. Po upływie tego czasu masa solna jest zazwyczaj gotowa do dalszego ozdabiania i malowania.

Jak przechowywać masę solną

Gotową masę solną można owinąć folią spożywczą i przechowywać w lodówce, ważne, by nie doprowadzić do jej wyschnięcia.

Czym malować masę solną

Do malowania masy solnej używa się farb plakatowych, pisaków, flamastrów, a także farb akrylowych.

One thought on “Jak zrobić bałwanki z masy solnej? Sztuka i Rękodzieło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *