Rozszerzanie diety niemowlaka metodą BLW — na czym polega i jak się przygotować?

Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

Jeśli Twój maluszek opanował już umiejętność samodzielnego, stabilnego trzymania główki oraz siedzenia a jego umiejętności wzrokowo-ruchowe umożliwiają mu już samodzielne operowanie łyżeczką, to oznacza, że jest gotowe na rozszerzanie diety. Jeśli chcesz, by Twój maluch od początku uczył się jeść samodzielnie różne posiłki, zastosuj metodę BLW. Oto kilka praktycznych wskazówek, jak to zrobić.

Rozszerzanie diety niemowlaka metodą BLW

  • Na czym polega metoda BLW?
  • Rozszerzanie diety dziecka – kiedy zacząć?
  • Jakie posiłki podawać przy rozszerzaniu diety metodą BLW?
  • Praktyczne niezbędniki przy BLW

BLW – „Bobas lubi wybór”

BLW to skrót od Baby-Led Weaning, w dosłownym znaczeniu – odstawiamy dziecko od piersi. W Polsce skrót ten rozwijany się jako  „Bobas Lubi Wybór”, bo właśnie wybór stanowi jej podstawę. Metoda BLW polega na wprowadzeniu stałych pokarmów do diety dziecka, pozwalając mu na samodzielne jedzenie, bez karmienia przez dorosłych. Maluch sam decyduje, ile i co chce zjeść, a rodzic lub opiekun tylko zapewnia mu różnorodne i odpowiednie jedzenie do wyboru.

Warto pamiętać, że rozszerzanie diety niemowlaka to długotrwały proces, który na początku polega na próbowaniu i testowaniu smaków. W pierwszych tygodniach rozszerzania diety tą metodą jest to bardziej zabawa niż jedzenie. Dlatego mleko w tym okresie nadal stanowi główne źródło składników odżywczych,

Przy zastosowaniu diety BLW ważne jest, aby dziecko zawsze było pod nadzorem osoby dorosłej podczas jedzenia, aby uniknąć ryzyka zadławienia się pokarmem.

Kiedy można rozpocząć rozszerzanie diety niemowlaka?

Zgodnie z zaleceniami American Academy of Pediatrics (AAP) i World Health Organization (WHO), rozszerzanie diety niemowlaka można zacząć między 4. a 6. miesiącem życia. Oczywiście, decyzja o rozpoczęciu rozszerzania diety powinna być zawsze skonsultowana z pediatrą lub lekarzem rodzinnym.

Jeśli decydujesz się na wprowadzenie diety BLW, musisz się upewnić, że Twoje dziecko jest gotowe na samodzielne jedzenie. Powinno mieć takie umiejętności jak:

  • samodzielne siedzenie;
  • stabilnie utrzymywać główkę;
  • żucie i połykanie;
  • chwytać jedzenie i umieszczać je w ustach.

Zwróć również uwagę, czy maluch wykazuje zainteresowanie waszymi posiłkami, to znak, że można zaczynać.

Jakie posiłki można podawać dziecku, stosując metodą BLW?

W metodzie BLW zaleca się wprowadzanie pokarmów stopniowo, zaczynając od łatwych do przeżucia i rozpuszczających się w ustach, a następnie stopniowo przechodząc do bardziej złożonych dań. Metoda ta ma na celu przede wszystkim zachęcenie dziecka do poznawania różnych smaków i konsystencji, rozwijanie umiejętności jedzenia i kontrolowania ilości spożywanej żywności.

Pierwsze produkty powinny być na tyle miękkie, by maluch mógł spokojnie rozgryźć je dziąsłami i zmiażdżyć językiem. Na początku nie należy podawać twardych i trudnych do pogryzienia dla dziecka produktów, takich jak kawałki jabłka, surowa marchewka, liście sałaty, czy szpinaku lub orzechy.

Oto kilka przykładów łatwych do żucia pokarmów, które można podawać dziecku przy rozszerzaniu diety metodą BLW:

  • miękkie owoce, takie jak banany, nektarynki, morele, brzoskwinie, gruszki;
  • ugotowane i pokrojone na mniejsze kawałki warzywa, np.: marchewki, ziemniaki, bataty, brokuły, cukinia, dynia;
  • ryż, kasza i inne produkty zbożowe np.;chleb, herbatniki, ciasteczka ryżowe;
  • miękkie kawałki mięsa, między innymi kurczak, indyk, wołowina, mięso mielone
  • jajkamogą być w postaci omletu lub gotowane na miękko.

Jakie akcesoria przydadzą się przy rozszerzaniu diety metodą BLW?

Niezależnie jaką metodą rozszerzania diety planujesz zastosować, niezbędne będzie praktyczne krzesełko do karmienia. Zapewnia odpowiednie podparcie placom maluszka oraz wygodę i bezpieczeństwo podczas jedzenia.  Najlepszym rozwiązaniem są modele, które można dopasowywać do wieku malucha – np. krzesełko rosnące z dzieckiem Tripp Trapp.

Kolejnym niezbędnym elementem są naczynka i sztućce. Powinny być wykonane z bezpiecznych i nietłukących się materiałów, np. silikonu lub melaminy. Przy metodzie BLW najlepiej się sprawdzą talerzyki i miseczki wyposażone w specjalne przyssawki, dzięki czemu się nie przesuwają, co ułatwia dziecku korzystnie z nich.

Śliniaki i maty podłogowe przy tej metodzie to niezbędny dodatki. Musisz liczyć się z tym, że przy BLW duża część jedzenia zamiast do buzi trafi na dziecko lub podłogę, dlatego wszelkie śliniaczki i maty wykonane z tworzyw łatwych do wyczyszczenia, zdecydowanie będę Ci potrzebne.

Czego jeszcze będziesz potrzebować na pewno cierpliwości, ale pamiętaj, że  z  każdym kolejnym posiłkiem Twój maluszek będzie coraz lepiej sobie radził.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 × jeden =