Schody drewniane – co musisz wiedzieć?

Schody drewniane, nawet te typowe, są lekkie oraz z pewnością są długoterminową lokatą. Po latach korzystania można je odmalować i będą wyglądały jak nowe.
Schody drewniane są elementami obiektu ułatwiającymi przechodzenie między kondygnacjami. Mogą mieć konstrukcję samonośną albo zostać przytwierdzone na wylewce betonowej. Do stworzenia schodów przeważnie wykorzystuje się drzewo krajowe (np. dąb, buk, wiśnia). Najdroższe w wykonaniu, eleganckie schody pochodzą z drzewa egzotycznego (np. banki rai, teak, eukaliptus). W przypadku schodów drewnianych niezwykle istotna jest ich impregnacja – na rynku dostępne są dwa typy lakierów – rozpuszczalnikowe a także wodne. Pierwszy wariant jest produkowany na bazie rozpuszczalników ropopochodnych, zaś drugi na bazie wodny pitnej. Zarówno lakiery rozpuszczalnikowe, jak również lakiery wodne mogą występować w modelu matowym, jak także błyszczącym, tworząc na płaszczyźnie schodów oczekiwaną powłokę. Lakier połyskujący jest zasadniczo bardziej efektowny a także pasuje do eleganckich, współczesnych wnętrz, należy natomiast pamiętać, że wszystkie porysowania oraz niedoskonałości jego powierzchni będą podwójnie widocznie. Warto zastanowić się przede wszystkim, czemu schody służą. W domku wchodzi się po nich na wyższe piętro wiele razy dziennie. Korzystają z nich zarówno dorośli, jak również osoby stare, niejednokrotnie ułomne, a także dzieci. Z jednej strony konstrukcja musi być odporna na wieloletnie obciążenia, a z drugiej odpowiednio zabezpieczona przed upadkiem z dużej wysokości.

W strefie aranżacji mieszkań praktyczne rozwiązania niejednokrotnie są najlepsze i zapewniają najbardziej oryginalne rezultaty. Powyższe zdanie sprawdza się doskonale w tematyce schodów wyprodukowanych z drzewa.
Projektując schody warto skorzystać z pomocy projektanta mieszkań, który ułatwi zaaranżować optymalnie dowolną przestrzeń. Moim zdaniem najlepiej jest postawić na wzorową jakość i solidność, zatem do realizacji naszych schodów należy dobrać trwałe drzewo suszone właściwej wilgotności. Dopiero tak dostosowany naturalny surowiec będzie odpowiednio mocny i wytrzymały, co przełoży się na dziesiątki lat bezusterkowej eksploatacji schodów. Zwłaszcza rekomendujemy schody z drzewa dębowego a także bukowego, jakie wyróżniają się niezwykłą twardością, wytrzymałością oraz odpornością na wycieranie. Godną polecenia ofertą są również schody jesionowe, jakie realnie nie ustępują dębowym a także bukowym pod względem wytrzymałości, a cechują się dodatkowo efektownym ubarwieniem oraz prążkowaną fakturą. Koszt schodów jest bardzo różny, zależnie od typu oraz rozmiarów i wybranych materiałów wykończeniowych. Niesamowicie kosztowne może być np. drzewo egzotyczne na stopnie. Niewątpliwe najpopularniejszym wyjściem będą schody wewnętrzne z drzewa jodłowego albo sosnowego. Dużym zainteresowaniem cieszą się schody na konstrukcji, jakie idealnie prezentują się w wnętrzach niekonwencjonalnych. Dopasowując schody do naszego mieszkania trzeba jednocześnie uwzględnić ogólny Projekt całej aranżacji tak by schody do niej pasowały. Schody są lekkie oraz nie zabierają wizualnie zbyt wiele powierzchni, przy czym nadają mieszkaniu wyjątkowego charakteru, dlatego warto w nie zainwestować.

One thought on “Schody drewniane – co musisz wiedzieć?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiemnaście + pięć =