Wirusowe zmiany dermatologiczne — jak je leczyć?

Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

Skóra stanowi naturalną granicę ochronną naszego ciała, na którą oddziałuje wiele bodźców. Jest to również największy nasz organ, który pełni wiele funkcji, takich jak ochrona przed urazami i chorobami, termoregulacja, wytwarzanie witaminy D, czy odczuwanie dotyku, bólu i temperatury. Wirusy, wnikające do organizmu atakują również skórę, wywołując różne reakcje np. alergiczne, autoimmunologiczne, a nawet nowotworowe. Kurzajki, opryszczka, półpasiec — co warto wiedzieć o najczęstszych chorobach wirusowych powodujących zmiany skórne?

Wirusowe zmiany dermatologiczne

  • Kurzajki i kłykciny kończyste – objawy zakażenia HPV
  • Opryszczka – zmiany wirusowe wywołane przez HSV
  • Co to jest MCV i jakie daje objawy?
  • Półpasiec – kiedy atakuje i czym się objawia?

Kurzajki i kłykciny kończyste – jakie objawy daje zakażenie wirusem HPV i jak je leczyć?

HPV (papillomavirus) to wirus brodawczaka ludzkiego, który może powodować zmiany skórne, w tym brodawki — kurzajki, kłykciny kończyste oraz zmiany przednowotworowe i nowotworowe. Obecnie zidentyfikowano niemal 200 różnych typów tego wirusa, który jest bardzo rozpowszechniony wśród ludzi. Szacuje się, że ma, miało, lub będzie mieć z nim kontakt około 80% ludzi na świecie. Wynika to z faktu, że wirus ten bardzo łatwo się przenosi zarówno poprzez kontakt bezpośredni: podanie ręki zakażonej osobie, płyny ustrojowe, czy drogą płciową, a także drogą pośrednią np. wspólny ręcznik, dotknięcie poręczy, czy narzędzi.

Część typów wirusa nie daje żadnych objawów, jednak niektóre typy np. HPV 16, 18, 31, 33 i 45 należą do grupy onkogennych i mogą powodować raka szyjki macicy, gardła, odbytu, sromu i penisa. Kłykciny kończyste są wywoływane przez typy wirusa HPV przenoszone drogą płciową, w tym te najbardziej onkogenne.

Kurzajki to łagodne brodawkowate zmiany skórne wywoływane przez HPV. Są to małe, twardawe guzki o nieregularnym kształcie i zwykle mają barwę skóry. Kurzajki mogą wystąpić na dowolnej części ciała, ale najczęściej pojawiają się na dłoniach, palcach i stopach. Nie są bolesne, ale mogą powodować dyskomfort, szczególnie gdy pojawiają się na stopach i utrudniają chodzenie. Można je skutecznie leczyć na wiele sposobów, w tym za pomocą leków przeciwkurzajkowych, krioterapii, laseroterapii lub chirurgicznie. W niektórych przypadkach kurzajki mogą samoistnie ustępować, ale bez leczenia mogą się utrzymywać przez wiele miesięcy, a nawet lat.

Wymrażanie kurzajek we Wrocławiu oferuje Centrum Medyczne DCG. To szybka i prosta procedura medyczna przeprowadzana ambulatoryjnie.

Zimno, czyli opryszczka pospolita

Opryszka jest to zmiana skórna wywoływana przez wirus opryszczki zwykłej (herpes simplex) HSV. Objawy opryszki to zwykle bolesne, pęcherzykowe wykwity na skórze lub błonach śluzowych. Najczęściej są umiejscowione w okolicy ust, nosa, policzków lub narządów płciowych. Opryszka może być wywołana przez dwa typy wirusa:

  • HSV-1 – powoduje opryszczkę w okolicy ust;
  • HSV-2 – powoduje zmiany skórne w okolicy narządów płciowych.

Leczenie opryszki obejmuje stosowanie leków przeciwwirusowych, takich jak acyklowir, famcyklowir lub walacyklowir, które skracają czas trwania i ciężkość objawów. Leki te są skuteczne w hamowaniu replikacji wirusa i zmniejszaniu ryzyka powikłań. Stosować możne również leki działające na objawy zmian wirusowych np.: przeciw bólowe. By zminimalizować prawdopodobieństwo nawrotów objawów opryszczki, należy pamiętać o utrzymywaniu higieny osobistej  oraz unikaniu takich czynników jak:

  • stres,
  • zimno,
  • zmęczenie
  • zbyt duża ilość słońca.

Co to jest mięczak zakaźny – jakie daje objawy i jak się leczyć?

MCV (Molluscum contagiosum virus) wywołuje chorobę zwaną mięczakiem zakaźnym. Objawia się zazwyczaj niewielkimi półkulistymi guzkami o średnicy od 1 do 5 mm, miękkiej konsystencji i białkowym wyglądzie. Guzki te mogą pojawić się na dowolnej części ciała, ale zwykle występują na twarzy, szyi, kończynach lub w okolicy narządów płciowych.

Mięczak zakaźny to łagodne schorzeniem i samoistnie ustępuje po kilku miesiącach. W niektórych jednak przypadkach może się utrzymywać przez kilka lat. Leczenie mięczaka zakaźnego zwykle polega na usunięciu guzków takimi metodami jak:

  • krioterapia (zamrażanie),
  • elektrokoagulacja (usuwanie za pomocą prądu elektrycznego);
  • chirurgiczne wycinanie guzków.

Półpasiec – objawy i leczenie

Półpasiec, to choroba wywoływana przez wirusa herpes zoster (VZV), który wywołuje również tak wszystkim dobrze znaną chorobę okresu dziecięcego, czyli ospę wietrzną. Głównymi jej objawami to swędząca, charakterystyczna wysypka, której towarzyszy gorączka i objawy zapalenia gardła. Po przejściu ospy wietrznej wirus może pozostać w uśpieniu w obrębie zwojów nerwowych. W wyniku między innymi spadku odporności może dojść do  jego reaktywacji. W takiej sytuacji chorobie towarzyszą pęcherzyki na skórze układające się wzdłuż jednego lub kilku nerwów oraz ból. Objawy te zwykle pojawiają się po jednej stronie ciała i obejmują tylko jeden dermatom, czyli obszar skóry unerwiony przez jeden nerw rdzeniowy. Objawy półpaśca zwykle ustępują w ciągu kilku tygodni, ale w niektórych przypadkach mogą pozostawić trwałe bóle neuropatyczne.

Leczenie półpaśca obejmuje stosowanie leków przeciwwirusowych, które skracają czas trwania choroby i zmniejszają ryzyko powikłań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzynaście − dwa =