Ze względu na nieustannie rosnące ceny energii coraz więcej osób decyduje się na montaż nowoczesnej instalacji fotowoltaicznej. Pomimo tego, iż na pierwszy rzut oka może się to wydawać dość drogie, to w praktyce sytuacja wygląda nieco inaczej. Podobnie jak w przypadku innych branży, technologia fotowoltaiczna rozwija się nieustannie pod kątem wydajności i funkcjonalności. Z tego też powodu z roku na rok na rynku jest coraz więcej rozwiązań w coraz bardziej atrakcyjnych cenach. Czy tylko z tego powodu warto zainwestować w fotowoltaikę w 2023 roku? Jak dokładnie działają nowoczesne falowniki do fotowoltaiki? Jakie rodzaje inwerterów cieszyły się największą popularnością w 2022 roku? Na wszystkie te i wiele innych pytań odpowiadamy w poniższym artykule.
Czy w 2023 roku opłaca się zainwestować w nowe moduły fotowoltaiczne?
W 2023 roku nowe moduły fotowoltaiczne mogą cechować się odczuwalnie wyższą wydajnością i efektywnością działania. Warto tu jednak pamiętać, iż w chwili, gdy na rynku pojawia się nowe i lepsze rozwiązania, cena pozostałych nieco spadnie. Przy wybieraniu odpowiednich modułów oraz inwerterów fotowoltaicznych należy kierować się przede wszystkim własnym zapotrzebowaniem. Inwestując w nowszy i wydajniejszy sprzęt, można oczywiście skrócić czas zwracania inwestycji, ale aby móc stwierdzić jak bardzo jest to opłacalne, trzeba to chociaż orientacyjnie podliczyć.
Czym dokładnie są inwertery fotowoltaiczne?
Inwertery fotowoltaiczne, zwane również falownikami, są jednym z najważniejszych elementów całego systemu, ponieważ to właśnie one odpowiedzialne są za stopień wydajności konwersji elektrycznej. Moduły fotowoltaiczne wytwarzają prąd stały, ale aby móc nim zasilić wszystkie domowe sprzęty i urządzenia, trzeba przekonwertować go na prąd zmienny. Z perspektywy kompatybilności z instalacjami fotowoltaicznymi można wyróżnić 3 główne inwertery fotowoltaiczne:
– sieciowe (ang. on-grid) – można je podpiąć do lokalnej sieci elektrycznej;
– niezależne (ang. off-grid) – nie można ich podpiąć do lokalnej sieci eklektycznej, ale są one w stanie magazynować nadwyżkę energii w akumulatorach;
– hybrydowe – najbardziej praktyczne z dostępnych na rynku rozwiązań, które pozwala połączyć zalety falowników sieciowych i poza sieciowych.
Jak łatwo dobrać odpowiednie inwertery fotowoltaiczne?
Zarówno przy wybieraniu nowoczesnych modułów fotowoltaicznych, jak i falowników, które będą z nimi odpowiednio współdziałać, zdecydowanie warto skorzystać z bezpłatnego wsparcia doświadczonych profesjonalistów. W ten właśnie sposób można łatwo i szybko uniknąć wielu potencjalnie kosztownych błędów. Odpowiednio dobrany względem indywidualnego zapotrzebowania inwerter jest w stanie odczuwalnie poprawić wydajność całego systemu fotowoltaicznego. Przykładem może być tu choćby technologia układów śledzenia MPPT (ang. Maximum Power Point Tracking), która w porównaniu do tradycyjnych falowników zapewnia nawet o 20% energii więcej.