Pożyczki pod zastaw – jak wygląda procedura?

Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem i nie są poradą inwestycyjną. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

Oferta rynku pozabankowego wypełnia lukę w procedurach finansowania podmiotów, które zostały wykluczone z usług bankowych. Prywatne pożyczki ze wbudowanym mechanizmem zastawu to klasyczny przykład upowszechnienia nowych metod finansowego wsparcia dla osób fizycznych i firm. Dzisiaj zajmiemy się analizą procesu przyznawania środków. Czy jest on tak przystępny, jak sugerują to biura pożyczkowe? Czy ustanowienie zastawu na działce rolnej lub lokalu mieszkalnym przynosi oczekiwane korzyści? Jak przebiega procedura finansowania w instytucjach pozabankowych?

Warunki otrzymania pożyczki pod zastaw

Banki pozostają związane restrykcyjnymi procedurami, które wynikają z ustawy Prawo bankowe. Otrzymanie kredytu poprzedza wnikliwa analiza zdolności kredytowej wnioskodawcy i weryfikacja historii jego poprzednich zobowiązań w Biurze Informacji Kredytowej. Jakiekolwiek nieścisłości skutkują szybką odmową. Na finansowanie ze strony banków nie mogą przeważnie liczyć firmy zadłużone lub start-upy wymagające znacznych nakładów inwestycyjnych.

Zgoła odmienna sytuacja zachodzi na rynku usług pozabankowych. Pożyczki pod zastaw mają się coraz lepiej, co pokazują coroczne wskaźniki zainteresowania nimi ze strony sektora mikro przedsiębiorców. Rozmaite przedsiębiorstwa poszukują alternatywnych metod finansowania swoich celów. Dla rolników, pożyczki pod zastaw działki rolnej okazują się skutecznym narzędziem do radzenia sobie z przejściowymi problemami lub opcją na rzecz modernizacji maszyn.

Aby uzyskać środki o prywatnego biura pożyczkowego, należy spełnić kilka podstawowych kryteriów. Należą do nich m.in.:

– posiadanie polskiego obywatelstwa;

– prowadzenie zarejestrowanej działalności gospodarczej;

– posiadanie na własność nieruchomości wolnej od obciążeń i roszczeń osób trzecich;

– skompletowanie dokumentacji potwierdzającej prawo własności;

– sporządzenie operatu szacunkowego, czyli potwierdzenia rynkowej wartości nieruchomości;

– zgoda na ustanowienie zastawu w formie aktu notarialnego.

W przypadku pożyczki pod zastaw, osiągane dochody i historia w BIK nie mają zazwyczaj żadnego znaczenia. Fenomen zastawu na nieruchomości sprowadza się do gwarancji bezpieczeństwa dla wierzyciela. Dzięki prawnym mechanizmom zabezpieczającym przed niewypłacalnością dłużnika biuro pożyczkowe może znacznie rozszerzyć grupę podmiotów uprawnionych do otrzymania wsparcia.

Pożyczki pod zastaw działki rolnej a zdolność kredytowa

Pożyczki pod zastaw działki rolnej lub jakiejkolwiek innej nieruchomości są wolne od weryfikacji zdolności kredytowej. Prywatne firmy zajmujące się udzielaniem pożyczek określają tzw. współczynnik LTV (Loan to Value). To właśnie LTV, a nie zdolność kredytowa, wyznacza górny pułap kwoty finansowania. LTV jest wyrażoną w procentach relacją wartości nieruchomości do maksymalnej kwoty finansowania, która wynika z polityki wewnętrznej firmy pożyczkowej. W większości przypadków LTV oscyluje w granicach 50-70%.

Jak widać, zdolność kredytowa nie ma tu żadnego znaczenia. Z pożyczki pod zastaw chętnie korzystają przedsiębiorstwa w stanie restrukturyzacji, firmy zadłużone, start-upy i podmioty borykające się z utratą płynności. Pożyczki pod zastaw działki rolnej stanowią natomiast ciekawą propozycję dla firm z branży rolniczej.

Pożyczki pod zastaw od Smartvest – kompleksowa oferta dla przedsiębiorców

Odwiedź stronę https://www.smartvest.pl/pozyczki-pod-zastaw/pozyczki-pod-zastaw-dzialki/, gdzie uzyskasz szczegółowe informacje o pożyczkach pod zastaw dla firm z sektora mikro i małych przedsiębiorców. Firma Smartvest to biuro pożyczkowe o ogólnopolskim zasięgu, które oferuje personalizowane pożyczki pod zastaw działki rolnej, domu lub mieszkania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 × dwa =