sterowanie ogrzewaniem

Jak odpowietrzyć ogrzewanie podłogowe?

Bez różnicy na rodzaj instalacji grzewczej, niezbędne jest jej odpowietrzanie. Ogrzewanie podłogowe cieszy się coraz większym zainteresowaniem nie tylko wśród właścicieli domków jednorodzinnych czy wielorodzinnych, ale także i wśród mieszkańców kamienic i bloków. Ten rodzaj ogrzewania także wymaga odpowietrzania. Czasem wystarczy je zrobić raz na kilka lat, w innych przypadkach, nawet kilkanaście razy w ciągu jednego sezonu. Dlaczego tak się dzieje oraz jak powinno wykonać się odpowietrzenie ogrzewania podłogowego – właśnie to zagadnienie spróbujemy dzisiaj opisać!

 

Przyczyny zapowietrzania się ogrzewania podłogowego

Przyczyn zapowietrzenia się instalacji grzewczej podłogowej jest co najmniej kilka. Warto wspomnieć na początku, że wiele zależy od sposobu montażu, doświadczenia ekipy montującej, a także i samej instalacji. Dobrze zamontowane ogrzewanie podłogowe odpowietrzy się automatycznie przy pierwszym włączeniu i czynności tej nie trzeba będzie robić nawet przez kilka lat. Osoby, które posiadają ten rodzaj instalacji grzewczej powinny pamiętać o tym, że jeśli instalacja jest duża powinno się ją napełniać bardzo wolno.

Zasada jest prosta, czym instalacja większa, tym napełnianie powinno przebiegać wolniej. Pierwsze odpowietrzanie powinno być przeprowadzone bardzo szczegółowo. W innym przypadku powietrze może wciąż krążyć po instalacji, powodując przede wszystkim zmniejszoną moc grzewczą. Sprawdzona ekipa montażowa będzie wiedziała o tym, że pozostawione konopie lniane, mogą zacząć gnić. Doprowadzić to może do powstania metanu.

Więcej porad znajdziesz na www.lazienkiabc.pl sklepie z wyposażeniem domu i łazienki!

rozdzielacz ogrzewania

Bulgotanie, szumy i mało wydajne ogrzewanie podłogowe

Wiele osób, które zdecydowały się na ogrzewanie podłogowe zastanawia się nad tym, w jaki sposób tak naprawdę można rozpoznać moment, gdy instalacja jest zapowietrzona. W sezonie, gdy ciepło podłogowe jest niezbędne można odczuć to poprzez to, że samo ogrzewanie nie jest już tak wydajne jak wcześniej. Podłoga przede wszystkim dłużej się nagrzewa, a komfort termiczny jest mniejszy.

W przypadku, gdy pracuje pompa ciepła, wtedy zapowietrzenie jest wręcz słyszalne. Słychać różnego rodzaju szumy, bulgotanie.

 

Odpowietrzenie ogrzewania podłogowego

Samo odpowietrzanie nie jest czynnością skomplikowaną, o ile rozdzielacz znajduje się na tym samym poziomie, na tej samej kondygnacji co ogrzewanie. Należy włączyć pompę instalacji na najwyższy bieg. Następnie przy rozdzielaczu trzeba zamknąć zawory przy poszczególnych pętlach – prócz tej, która aktualnie będzie odpowietrzania.

Czynność tą należy powtórzyć kilkakrotnie dla każdej pętli oddzielnie. Jeśli na każdej kondygnacji znajduje się osobny rozdzielacz – należy czynność tę powtórzyć, także i przy nich. Samo odpowietrzanie nie jest czynnością skomplikowaną, z tego względu przy minimalnym instruktażu, powinien poradzić sobie z nią praktycznie każdy! Warto jednak wspomnieć, że należy się uzbroić w odrobinę cierpliwości, ponieważ trwa to znacznie dłużej niż odpowietrzenie kilku pojedynczych grzejników.

One thought on “Jak odpowietrzyć ogrzewanie podłogowe?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 + 2 =