domowy pochłaniacz wilgoci

Pochłaniacz wilgoci – zrób to sam! (5 pomysłów DIY)

Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

Nieszczelna wentylacja i okna mogą być przyczyną pojawienia się wilgoci w domu. Spotkać ją można najczęściej w kuchni i łazienkach, ale bardzo często pojawia się w kiepsko izolowanych domach pod postacią grzyba na ścianie. Nie da się ukryć, ale pleśń i grzyby przychodzą wraz z wilgocią i nie są to zbyt mili goście. Jak temu zaradzić, jak pozbyć się wilgoci z domu, być może na początek wystarczy zablokować wilgoć? Pomoże nam wtedy pochłaniacz wilgoci – zrób to sam, a przekonasz się, że wilgoć nie będzie Ci straszna!

Jak pozbyć się wilgoci w domu?

Problem wilgoci w domu dotyka wiele mieszkań, można go rozwiązać kilkoma prostymi sposobami, ale niektóre mogą również okazać się nieskuteczne. Na rynku spotkać można wiele pochłaniaczy wilgoci, a także preparatów działających przeciw wilgoci. Ponad to skuteczne mogą okazać się również nagrzewnice i osuszacze powietrz. Co jednak zrobić, gdy nie mamy akurat takiego pod ręką? Czy istnieją sposoby na zwalczenie wilgoci w domu, które można wykonać samodzielnie? Okazuje się, że tak i wcale nie jest to takie trudne. A zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć, mimo iż wilgoć można zwalczać nawet wtedy, gdy jest już widoczny wyraźny grzyb na ścianie. Działanie polega przede wszystkim na tym, by zadbać wyprowadzenie nadmiaru wilgoci. Zacząć możemy od:

  • sprawdzenia szczelności okien,
  • sprawdzenia drożności wentylacji,
  • wyczyszczenie kratek wentylacyjnych jeśli są zabrudzone,
  • używanie okapu podczas gotowania,
  • od czasu do czasu należy wietrzyć mieszkanie, a także ogrzewać jego pomieszczenia.

Istnieją również domowe sposoby na pochłanianie wilgoci, które być może dobrze znamy, albo dopiero o nich usłyszymy i wykorzystamy w swoim domu. Jak zrobić domowy pochłaniacz wilgoci? Przekonajmy się co dobrze pochłania wilgoć.

Jak działają pochłaniacze wilgoci

Co dobrze wchłania wilgoć?

Jeśli na naszych ścianach pojawi się wilgoć, a my nie zwrócimy na nią uwagi, albo po prostu zbagatelizujemy pojawienie się grzyba, możemy liczyć się z tym, że będzie to miało nieprzyjemne skutki dla naszego organizmu, ale również pleśń może się dalej rozwijać. Niekiedy, jeśli nie pozbędziemy się grzyba w porę, na osuszanie ściany może być już za późno, wówczas możemy skorzystać z środka pochłaniającego wilgoć, które są chemiczno – grzybobójcze. Środków pochłaniających chemicznych jest wiele i inne możemy zastosować to tynków, a inne do drewna. Zadziałają one skutecznie i będą pomocne w zwalczaniu grzyba poprzez wchłonięcie w powierzchnię. Ale nie zawsze trzeba posługiwać się wyłącznie środkami chemicznymi. Istnieją bowiem naturalne pochłaniacze wilgoci, które praktycznie każdy w domu może posiadać, a które skutecznie wchłoną nadmierną ilość wilgoci. Przykładem takiego pochłaniacza jest pochłaniacz wilgoci z ryżu. Okazuje się, że ryż wchłania wilgoć, a także sól pochłania wilgoć. Te dwa produkty spożywcze, mogą okazać się świetnym pomocnikiem w wyprowadzaniu wilgoci w naszym mieszkaniu.

domowy pochłaniacz wilgoci

Jak działają pochłaniacze wilgoci.

Znane nam pochłaniacze wilgoci, które zasilane są prądem mają zamontowany filtr, który zaczyna absorbować wilgotne powietrze, cała wilgoć zatrzymuje się więc w filtrze, a my nie musimy przejmować się, że pojawi się ona na naszych ścianach. Są to jednak zaawansowane urządzenia, a istnieją jeszcze inne pochłaniacze, jak na przykład pochłaniacze wilgoci w saszetkach. Saszetka wypełniana jest najczęściej granulatem, który nie tylko wciąga wilgoć, ale również przykre zapachy, bardzo często stosuje się takie saszetki do łazienek, lub pochłaniacz wilgoci do szafy. Pochłaniacze wilgoci w saszetkach, jak i w tabletkach, czy te elektryczne mają za zadanie wchłonąć wilgoć i nie oddawać jej na zewnątrz. Mają za zadanie pochłonąć parę wodną. To wszystko sposoby, które możemy kupić gotowe w sklepach, lecz istnieje sposób na pochłaniacz wilgoci zrób to sam!

Jak zrobić domowy pochłaniacz wilgoci? Top 5 domowych pochłaniaczy

Wiemy już, że pochłaniacze wilgoci mają za zadanie pochłonięcie jej i nie wypuszczenie na zewnątrz. Każdy może dostosować pochłaniacz wilgoci do stopnia zawilgocenia, a także wielkości pomieszczenia. Istnieją również metody na to jak zrobić domowy pochłaniacz wilgoci. Oto kilka z nich:

Pochłaniacz wilgoci – woreczek z ryżem

Okazuje się, że świetnym naturalnym pochłaniaczem wilgoci jest woreczek z ryżem. Ryż wchłania wilgoć i jest to ekologiczny sposób na to, by pozbyć się nadmiaru zgromadzonej tam wilgoci. Woreczek ryżu świetnie sprawdzi się w wilgotnej lodówce, gdzie dodatkowo gromadzą się różne zapachy. Woreczek ryżu przyda się także w aucie. Woreczek należy wymieniać co jakiś czas, gdy tylko napęcznieje pod wpływem wilgoci.

Pochłaniacz wilgoci - woreczek z ryżem

Pochłaniacz wilgoci – soda oczyszczona

Soda oczyszczona, to również świetny produkt do pozbycia się wilgoci w pomieszczeniu. Wystarczy jedynie wrzucić trochę sody oczyszczonej do miski lub otwartego pojemnika. Tak wypełniony pojemnik należy postawić w miejscu gdzie jest wilgoć. Soda powoli będzie wchłaniać wilgoć z powietrza.

soda oczyszczona

Pochłaniacz wilgoci – naturalne rośliny

Naturalnym pochłaniaczem wilgoci są również niektóre rośliny. Najbardziej popularnym jest skrzydłokwiat, który jest rośliną uwielbiającą wodę, a także umiarkowane słońce. Możemy ją postawić w pomieszczeniu, w którym wilgoć jest nadmierna. Podobnie będzie z różą jerychońską, a także paprocią.

Pochłaniacz wilgoci – silica gel

Jeśli jeszcze nie słyszeliśmy o pochłaniaczu wilgoci silica gel to dziś jest ten dzień, aby dowiedzieć się o nim więcej. Można go znaleźć w papierowych saszetkach, najczęściej dołączany jest to butów i niektórych ubrań, a także wyrobów galanteryjnych. Kuleczki zawarte w środku woreczka doskonale absorbują wilgoć. Ponad to występuje również jako silikatowy żwirek dla kota, jest to doskonały materiał do wchłaniania wilgoci.

Pochłaniacz wilgoci – sól

Sól kuchenna, to naturalny i domowy sposób na wilgoć. Sól pochłania wilgoć, już nawet kilka ziaren wystarczy by osuszyć ciastka, czy sucharki. Podobnie jest z pomieszczeniami, w których panuje wilgoć. Wystarczy postawić miseczkę z solą w łazience czy kuchni, a wchłonie ona zbędną wilgoć bardzo szybko.

Pochłaniacz wilgoci – sól

Gdzie w pokoju postawić pochłaniacz wilgoci

W pokoju najlepiej postawić pochłaniacz wilgoci blisko okien, gdzie bardzo często nadmierna para wodna skrapla się u dołu szyb.

Czym grozi przebywanie w zagrzybionym pomieszczeniu?

Długotrwałe przebywanie w zagrzybiałym pomieszczeniu grozi chorobami układu oddechowego, częstymi infekcjami, a także powoduje choroby organów wewnętrznych.

Czym różni się pochłaniacza wilgoci od osuszacz powietrza?

Pochłaniacz wilgoci absorbuje wilgoć i zostawia ją wewnątrz, osuszacz powietrza prócz pochłaniania wilgoci dodatkowo ogrzewa powietrze.

Ile kosztuje pochłaniacz wilgoci?

Pochłaniacz wilgoci domowej roboty nie będzie nas wiele kosztował, czasami to kilka groszy wydane na worek soli, lub sody oczyszczonej. Innym wydatkiem jest pochłaniacz wilgoci elektryczny, który może kosztować od 200zł.

Czy ryż wchłania wilgoć?

Ryż wchłania wilgoć i może być doskonałym pochłaniaczem wilgoci w naszej lodówce i samochodzie.

Czy ryż wchłania wilgoć

Jakie kwiaty pochłaniają wilgoć?

Są to kwiaty, które lubią wilgoć i umiarkowane słońce, do takich gatunków należą skrzydłokwiat, róża jerychońska, oraz paproć.

One thought on “Pochłaniacz wilgoci – zrób to sam! (5 pomysłów DIY)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiemnaście − 16 =