hodowla gołębi

DIY – Budowa gołębnika krok po kroku! Inspiracje i porady

Hodowanie gołębi potrafi być pięknym i wieloletnim hobby. Tak naprawdę zajmują się nimi prawdziwi pasjonaci, a znaleźć ich można w całej Polsce. Aby móc hodować gołębie, trzeba zapewnić tym pięknym i delikatnym ptakom miejsce hodowli. Ich dom, który stanowić będzie optymalnie wykonany gołębnik. Budowa gołębnika wymaga jednak nieco wysiłku i przede wszystkim dobrego zaplanowania. Zobaczmy jak wygląda budowa gołębnika krok po kroku.

Projekt gołębnika jest najważniejszy!

Gołębie to ptaki, które towarzyszą człowiekowi już od czasów starożytnych. Mogą nam się one również kojarzyć z roli posłańców, a także białych ptaków wypuszczanych podczas ceremonii ślubnych. Jednakże istnieje grupa osób w Polsce, która zajmuje się hodowlą gołębi hobbystycznie. Wówczas hoduje się różne rasy gołębi i wypuszcza je na konkursy i tak zwane „loty”. Gołębie to wyjątkowo inteligentne ptaki, a także bardzo delikatne, dlatego warto zadbać o ich bezpieczny odpoczynek. Budowa gołębnika nie może się rozpocząć jeśli nie mamy projektu. Jest to jedna z wielu rzeczy, które musimy wykonać zanim zaczniemy budowę. W zależności od tego jak dużo planujemy hodować gołębi tak duży będzie gołębnik i jego projekt. Ważne aby zachować bezpieczeństwo, ponieważ jednego gołębnika nie powinno zamieszkiwać więcej niż 20 par gołębi. Dobrze wykonany projekt gołębnika pozwoli nam na szybką i solidną realizację. Projekty gołębników, tak jak innych budynków możemy kupić gotowe, poprosić o nie projektanta, lub wykonać je samodzielnie. Posiadając projekt gołębnika, możemy zacząć budowę gołębnika od podstaw.

Budowa gołębnika z OSB

Budowa gołębnika z OSB krok po kroku

Zanim przystąpimy do budowy gołębnika, powinniśmy zgromadzić niezbędne materiały. Na pewno będzie to:

  • płyta OSB, którą wykorzystamy do budowy ścian, najlepsza będzie o grubości 10-12mm, a na podłogę grubsza, bo około 22mm,
  • płyty gipsowe do wykonana sufitu,
  • a także deski sosnowe około 8x8cm, do wykonania konstrukcji,
  • przyda nam się również pilarka tarczowa,
  • szlifierka,
  • kątowniki metalowe,
  • a także wkrętarka i wkręty,
  • ewentualnie impregnat do drewna.

Gołębnik z płyty OSB, może być również solidną konstrukcją. Powinniśmy jednak wybrać dobrej jakości materiały i pamiętać o wielu szczegółach. Projekt gołębnika z płyty OSB, powinien zawierać również ochronę przed gryzoniami. Płyta OSB jest odporna na wilgoć, ale mimo to, możemy dodatkowo zabezpieczyć ją impregnatem do drewna. Wówczas przedłużymy jej żywotność. Po zgromadzeniu materiału możemy przejść do budowy gołębnika krok po kroku.

Czym ocieplić gołębnik

Budowa gołębnika – krok 1

Budowa gołębnika z płyty OSB powinna zacząć się od określenia jego wielkości na podstawie ilości ptaków. Następnie warto zaplanować konstrukcję w taki sposób, by pomieściła wszystkie ptaki, nie możemy również zapomnieć o wylocie. Wylot jest konieczny, a także zapewnia odpowiednią wentylację. Gołębnik z płyt OSB warto umieścić na co najmniej metrowym podwyższeniu.

Budowa gołębnika – krok 2

Budowa gołębnika od podstaw, to nie jest łatwa sprawa, ale za to ogromnie satysfakcjonująca. Kiedy mamy już przygotowane deski i kątowniki, równo składamy konstrukcję. Przyda nam się tutaj wkrętarka i metalowe kątowniki.

Budowa gołębnika – krok 3

Kiedy mamy już skręconą i przygotowaną konstrukcję, możemy przejść do położenia podłogi. Powinna ona być ażurowa z tak zwanym nożem. Potrzebny jest on do oczyszczania gołębnika z odchodów, a jak wiemy ptaki wydalają ich wyjątkowo dużo. Nóż może być wykonany z paneli, lub elementów ogrodzenia panelowego. Do postawy potrzebna będzie grubsza płyta, jeśli mamy już podstawę, przygotowujemy w tym kroku mocowanie konstrukcji z podłogą.

Budowa gołębnika – krok 4

W tym kroku przykręcamy ściany naszego gołębnika z płyty OSB. Ściany możemy ocieplić również styropianem.

W kolejnym kroku, który będzie już właściwie ostatnim, mocujemy dach naszego gołębnika z płyty OSB. Jego kształt może być dowolny, może być dwuspadowy, lub płaski, to od nas zależy, jaki ma być efekt końcowy, a także jaki dach przewiduje projekt.

Pamiętajmy również, że istotną kwestią jest wyposażenie gołębnika. Niezbędnymi są na pewno karmnik i poidło. Możemy również wyposażyć nasz gołębnik w ruszty i szuflady na odchody, a także cele lęgowe. Jeśli planujemy budowę dużego gołębnika, dla dużej ilości gołębi, to warto pomyśleć również o ich rozmnażaniu.

Czym ocieplić gołębnik?

Gołębnik możemy ocieplić watą szklaną, szczególnie jeśli chodzi o dach, lub styropianem. Dodatkową izolacją na dachu mogą być produkty bitumiczne, które nadają ciepło, ale również chronią przed nadmiernym słońcem i mogą stanowić dobre miejsce odpoczynku dla gołębi.

hodowla gołębi

Jak podzielić gołębnik?

Najłatwiej podzielić gołębnik na dwie części i to tuż po zakończeniu lęgu. Podział na dwie części wynika z rozdzielenia dwóch płci.

Jak podzielić gołębnik

Od czego zacząć hodowlę gołębi?

Hodowlę gołębi najlepiej zacząć od edukacji, czyli przygotowania teoretycznego i merytorycznego. Następnie warto zacząć budowę gołębnika krok po kroku, a następnie nastawienie, na jaką hodowlę się decydujemy. Wówczas będziemy wiedzieć jak postępować z danym gatunkiem ptaków. Potem pozostaje tylko zakup gołębi i rozmnażanie ich.

Jak wykonać wentylację w gołębniku

Ile kosztuje budowa gołębnika?

Nie ma jednej jasnej odpowiedzi ile będzie kosztować budowa gołębnika. Wszystko zależy od materiałów jakie kupimy, czy będzie to gołębnik wykonany z drewna, płyt OSB, a może murowany? Ponad to w wycenie musimy brać pod uwagę również wielkość gołębnika.

Projekt gołębnika

Jak wykonać wentylację w gołębniku?

Wentylację w gołębniku zapewniają okna, dlatego warto byłoby je przewidzieć w projekcie. Gołębie do życia potrzebują również światła i powietrza, dlatego okna są obowiązkowym elementem budowy gołębnika. Innym sposobem jest również wykonanie podłogi z drewnianej kratownicy, która będzie miała zamontowane osobne wywietrzniki.

Jak zrobić ruszt do gołębnika

Ruszt w gołębniku możemy wykonać z wysokiej jakości tworzyw sztucznych, albo drewna. Ruszt stanowi kratownicę, która pomaga utrzymać gołębnik w czystości. Możemy wykonać je samodzielnie poprzez połączenie plastikowych, lub drewnianych żeberek, albo kupić gotowy ruszt w odpowiednim wymiarze.

One thought on “DIY – Budowa gołębnika krok po kroku! Inspiracje i porady

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

11 + 2 =